More languages
More actions
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 172: | Line 172: | ||
|} | |} | ||
= | = Interface Definition = | ||
[[File:ES3R43-3.jpg|956x956px]] | [[File:ES3R43-3.jpg|956x956px]] | ||
== | |||
== Interface Function Description == | |||
{| class="wikitable prettytable" | {| class="wikitable prettytable" | ||
! align="center" |'''<big>接口</big>''' | ! align="center" |'''<big>接口</big>''' | ||
Revision as of 11:46, 28 February 2026
Product Picture
ES3R43P-TopView
ES3R43P-BottomView
Product Description
- Integrated with ESP32-S3, boasting powerful performance, easy development and abundant development resources.
- 4.3-inch color screen with a resolution of 480x272 and rich display colors (RGB565).
- Rich interfaces for easy connection of various peripherals (IIC, UART, etc.).
- Built-in resistive touch screen for convenient human-computer interaction.
- Standard TYPE-C interface for easy program downloading and power supply.
- Built-in micro TF card slot for convenient storage expansion.
- Abundant sample programs are provided for easy learning.
- Underlying driver technical support is available, with WIKI materials updated online.
- The module has passed multiple aging tests and inspections, meeting military-grade standards and supporting long-term stable operation.
Product Parameters
ESP32 Parameters
| Name | Parameter |
|---|---|
| Module | ESP32-S3 |
| CPU | Xtensa LX7 32-bit dual-core processor |
| Clock rate | 240MHz(MAX) |
| Memory | 384KB ROM+512KB SRAM+16KB RTC SRAM+8M internal OPI PSRAM +16M external SPI Flash
(N16R8) |
| WIFI | 2.4GHz, 802.11b/g/n mode |
| Bluetooth | Bluetooth V5.0 BR/EDR and Bluetooth LE standard |
| Operation voltage | 3.0~3.6(V) |
Screen parameters
| Item | parameters |
|---|---|
| Screen Size | 4.3inch |
| Screen Type | TN |
| Screen resolution | 480xRGBx272(pixels) |
| Active Area | 95.04(W)x53.86(H)(mm) |
| Number of pixels | 65K(RGB565) |
| Drive IC | ST7282 |
| Screen interface | RGB565-16Bit |
| pixels size | 0.153(H)x0.153(mm) |
| View Angle | 6 ’CLOCK |
| Luminance(TYP) | 340 cd/m2 |
| Backlight Type | White LED*7 |
| Operation Temperature | -20~60(℃) |
| Storage Temperature | -30~70(℃) |
Other parameters
| Item | parameters | |
|---|---|---|
| SKU | ES3R43P | ES3N43P |
| Effective area size | 4.3 inch | |
| Operation Temperature | 5.0V | |
| Power interface | USB(Type-C) | |
| Total current(TPY) | 168mA | mA |
| Backlight brightness(actual value) | 340cd/m2 | cd/m2 |
| Total Power | 0.83W | |
| Touch screen type | Resistive touch screen | Not |
| Resolution | 480x272(pixels) | 480x272(pixels) |
| Driver IC | XPT2046 | 无 |
| Communication Interface | SPI | 无 |
| Material | ITO film +ITO glass | |
| LCD Outline Size | 50.00±0.2(W)x69.20±0.2(H)x2.3±0.1(D)(Excluding cables and adhesive backing) | |
| Touch Screen Outline Size | 50.00±0.2(W)x69.20±0.2(H)x1.20 (D) ±0.1(D)(Excluding cables and adhesive backing) | |
| Module Outline Size | 50.00(W)x86.00(H)x10.60(D) | |
| Operation Temperature | -20~60(℃) | -20~60(℃) |
| Storage Temperature | -30~70(℃) | -30~70(℃) |
| Weight(including package) | 电阻款(ES3R43P): g | 无触摸款(ES3N43P): g |
Interface Definition
Interface Function Description
| 接口 | 功能说明 |
|---|---|
| ESP32-S3 | 显示模块主控,控制板载外设和外接外设。 |
| MicroSD卡槽 | 插入Micro SD卡,用来扩展存储空间,例如存放字库、图片、音频文件等大数据内容。 |
| 串口 | 1.25mm 4P座子。可用于串口调试、下载以及通信。 |
| BOOT按键 | 用于进入下载模式或者按键测试。
按住此按键上电,然后松开可进入下载模式, 或者上电后,按住此按键,再按RESET键, 松开RESET键后,再松开此按键,也可以进下载模式。 不需要进入下载模式时,此按键可做普通按键使用。 |
| TYPE-C接口 | 用于模块供电和下载程序。此接口和模块上的一键下载电路相连,
可实现自动进入下载模式(无需按BOOT键)。 |
| RESET按键 | 用于ESP32主控以及LCD复位,按下后电平复位。 |
| 扩展输入引脚 | 1.25mm 4P座子。引出GPIO17/18引脚 |
| UART1与USB接口 | 1.25mm 4P座子。引出GPIO17、GPIO18、GPIO19、GPIO20四个空闲引脚,GPIO17、GPIO18可用于UART1,GPIO19、GPIO20可用于USB协议。 |
| SPI外设接口 | 1.25mm 4P座子。用于外接SPI通信设备,此SPI接口跟电阻触摸屏和SD卡共用。可做普通IO使用。 |
ESP32引脚分配
| 板载设备 | ESP32连接引脚 | 板载设备引脚说明 |
|---|---|---|
| 液晶屏 | IO40 | 液晶屏片选控制信号,低电平有效 |
| IO46 | 数据使能控制引脚 | |
| IO41 | 垂直同步信号控制引脚 | |
| IO39 | 水平同步信号控制引脚 | |
| IO42 | 像素时钟控制引脚 | |
| IO42/48/47/21/14 | 5位RED数据引脚 | |
| IO5/6/7/15/16/4 | 6位GREEN数据引脚 | |
| IO8/3/46/9/1 | 5位BLUE数据引脚 | |
| 电阻触摸屏 | IO12 | 电阻屏SPI总线时钟控制引脚 |
| IO13 | 电阻屏SPI总线数据写入控制引脚 | |
| IO11 | 电阻屏SPI总线数据读取控制引脚 | |
| IO38 | 电阻屏SPI总线片选控制引脚 | |
| IO18 | 电阻屏SPI总线中断控制引脚 | |
| MicroSD 卡 | IO10 | SD卡SPI总线片选控制引脚 |
| IO11 | SD卡SPI总线数据读取控制引脚 | |
| IO13 | SD卡SPI总线数据写入控制引脚 | |
| IO12 | SD卡SPI总线时钟控制引脚 | |
| 按键 | IO0 | 下载模式选择按键(按住该按键上电,然后松开就会进入下载模式) |
| EN | ESP32-S3复位按键,低电平复位(和液晶屏复位共用) | |
| 串口 | RXD0(IO43) | ESP32-S3串口接收信号(如果不使用串口,可做普通IO使用) |
| TXD0(IO44) | ESP32-S3串口发送信号(如果不使用串口,可做普通IO使用) | |
| SPI接口 | IO19 | SPI总线片选控制引脚 |
| IO11 | SPI总线数据读取控制引脚 | |
| IO13 | SPI总线数据写入控制引脚 | |
| IO12 | SPI总线时钟控制引脚 | |
| 扩展接口 | IO18 | 当不使用触摸和SD卡功能时,可当普通IO口使用 |
| IO17 | 当不使用触摸和SD卡功能时,可当普通IO口使用 | |
| USB | IO19 | USB总线差分信号数据线负极 |
| IO20 | USB总线差分信号数据线正极 | |
| UART1 | IO17 | ESP32-S3串口1发送信号引脚 |
| IO18 | ESP32-S3串口1接收信号引脚 |
快速使用说明
资料包下载
高速云盘分享链接1:
2.8inch ESP32-S3-isplay module data package
百度云盘备份链接2:
2.8寸ESP32-S3-ILI9341驱动显示模块资料包(提取码:yvne)
高速云盘备份链接3:
2.8inch ESP32-S3-isplay module data package
产品文档
规格书
产品规格书
液晶屏规格书
用户手册
尺寸图
3D图
原理图
IO资源分配表
参考资料
开发环境搭建
示例代码说明
2.8寸ESP32-S3显示模块MicroPython示例程序说明

