More languages
More actions
Product image
Product introduction
- Using ESP32-S3 chip, convenient development, and sufficient development resources.
- 3.5-inch color screen with a resolution of 320*480, supporting up to RGB888, offering a rich display colors.
- Rich interfaces, convenient to connect various peripherals (IIC, UART, etc.)
- Support external speakers, built-in microphone, can play and receive audio
- Equipped with RGB three-color indicator lights, the status indication is rich.
- Integrated display and touch, with built-in capacitive touch screen, convenient for human-machine interaction.
- Standard TYPE-C interface, convenient for program download and power supply
- Built-in micro TF card slot, convenient for storage expansion
- Support external lithium battery, lightweight and portable
- Built-in battery charging management circuit ensures safe battery charging and discharging.
- Provide a wealth of example programs for easy learning.
- Provide underlying technical support for driving, and update WIKI materials online.
- The module aging test can reach military-grade standards with multiple detections, supporting long-term stable operation.
- Support for Xiaozhi AI voice chat;
Product parameters
ESP32 main control parameters
| Name | parameter |
|---|---|
| Module | ESP32-S3 |
| CPU | Xtensa LX7 32-bit dual-core processor |
| Clock frequency | 240MHz(MAX) |
| Storage | 384 KB ROM + 512KB SRAM
+16 KB RTC SRAM + 8M OPI PSRAM + 16M QSPI Flash (N16R8) |
| WIFI | 2.4GHz、802.11b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth V5.0 BR/EDR and Bluetooth LE standard |
| Working voltage | 3.0~3.6(V) |
Display touch integrated LCD screen parameters
| Name | Parameters |
|---|---|
| Screen size | 3.5 inch |
| Screen type | IPS TFT |
| Screen resolution | 320xRGBx480(pixels) |
| Effective display area | 48.96(W)x73.44(H) |
| Number of colors | MAX:16M(RGB888)
TYP:65K(RGB565 |
| Driver IC | ST77922 |
| Display interface | QSPI(Received on ESP32-S3) |
| Pixel Size | 0.153(H)x0.153(mm) |
| Viewing angle | ALL 0’CLOCK |
| Back brightness (typical value) | 340 cd/m2 |
| Backlight lamp type | White LED*6 |
| Effective touch area | 54.50(W)x83.00(H)(mm) |
| Touch screen type | Capacitive touch screen |
| resolution | 240x320(pixels) |
| Visible window size | 49.96±0.15(W)x74.44±0.15(H)(mm) |
| Communication interface | IIC |
| Operating temperature | -30~80(℃) |
| Storage temperature | -30~80(℃) |
Size Parameters
| Name | Parameters |
|---|---|
| LCD screen size | 50.00±0.2(W)x69.20±0.2(H)x2.3±0.1(D)(mm) |
| TOUCH screen size | 50.00±0.2(W)x69.20±0.2(H)x1.20 (D) ±0.1(D)(mm) |
| Module size | 50.00(W)x86.00(H)x10.60(D)(mm) |
Battery charging parameters
| Name | Parameters |
|---|---|
| Charging voltage | Range: 4.2~6.5
Typical value: 5.0 |
| Charging current | Maximum value: 500mA
Module actual: 290mA |
| Charging saturation voltage | 4.24V |
| Charging temperature | Module actual maximum value: 62℃ |
| Charging battery specifications | 3.7V lithium polymer battery |
Electrical Parameters
| Name | Parameters |
|---|---|
| Working voltage | 5.0V |
| Backlight current | 120mA |
| Backlight brightness (actual value) | 300cd/m2 |
| Total current | ESP32-S3 reset: 0
Only display works:198 Display, speaker, battery charging all work:401 |
| Power | 0.96(Only the display works)
1.76(Display, speaker, battery charging all work) |
Basic Parameters
| Name | Parameters |
|---|---|
| SKU | The product comes with a speaker:ES3C35P
Product does not come with a speaker:ES3C35P-NS |
| Power interface | USB(Type-C) |
| Weight (including packaging) |
PRODUCT INTERFACE
Interface Function Description
| Interface name | Function Description |
|---|---|
| ESP32-S3 | Main control of the display module, working together with the peripheral circuit, is used to control on-board peripherals and external peripherals. |
| MicroSD card slot | Insert a SD card to expand storage space, such as storing large data content such as font libraries, images, audio files, etc. |
| RGB tricolor light | Contains LEDs of three colors: red, green, blue. It has a built-in control IC and only needs one IO port to control. It can be used for LED testing and status indication. |
| Serial port | 1.25mm4P socket. It can be used for serial port debugging, downloading, and communication. An external USB to serial port module is required. |
| Battery interface | 1.25mm 2P socket. Used to connect to a 3.7V polymer lithium battery, charge the battery through the battery management circuit, and can also be used for battery power supply. Note the positive and negative terminals of the interface. |
| BOOT button | Used to enter the download mode or key test. Press and this key to power up, then release to enter the download mode, or after powering up, press and hold this key, then press the RESET key, release the RES key and then release this key, you can also enter the download mode. When you don't need to enter the download mode, this key can be used as a normal key |
| TYPE-C interface | It is used for module power supply and program download, debugging. This interface is connected to the internal USB bus of ESP32-S3, which can generate a USB serial port. Note: win10 and above systems support USB virtual serial port function. If you use this interface on other versions of the system, you need to solve the problem USB virtual serial port not working by yourself. |
| RESET button | For ESP32-S3 main control and LCD reset, press to reset low level. |
| Expansion pin | 1.25mm 4P socket. Two pins are GPIO45, GPIO46. It can be used to connect other peripherals. |
| Loudspeaker interface | 1.25mm P socket. Used to connect the speaker to play audio. Used to connect the speaker to play audio (maximum support 1.5W (8Ω) or 2W4Ω) speaker). |
| I2C peripheral interface | Downward-facing MEMS silicon microphone. Used to capture external sound. Can be used for those projects that require audio input function. |
ESP32-S3 pin allocation
| Device | ESP32-S3 pin | pin allocation |
|---|---|---|
| LCD | IO10 | LCD screen chip select control signal, low level active |
| IO12 | LCD QSPI bus clock signal | |
| IO11 | LCD QSPI data bus D0 | |
| IO13 | LCD QSPI data bus D1 | |
| IO14 | LCD QSPI data bus D2 | |
| IO9 | LCD QSPI data bus D3 | |
| EN | LCD screen reset control signal, low level reset (share reset pin with ESP32-S3 main control) | |
| IO41 | LCD screen backlight control signal ( level turn on backlight, low level turn off backlight) | |
| Capacitive touch screen | IO38 | Capacitive touch screen I2C bus data signal (share with audio codec IC and extended I2C) |
| IO39 | Capacitive touch screen I2C bus clock signal (share with audio codec IC and extended I2C) | |
| IO48 | Capacitive touch screen reset control signal, low level | |
| IO47 | Capacitive touch screen interrupt input signal, input low level when touch event occurs. | |
| RGB light | IO40 | RGB three-color LED light control signal with built-in control IC. Different timing can be input to control the internal red, green and blue three kinds of beads respectively. |
| MicroSD | IO5 | SD card SDIO bus clock signal |
| IO4 | SD card SDIO bus command signal | |
| IO6/7/2/3 | SD SDIO bus data signal DATA0~DATA3 | |
| Audio | IO1 | Audio power amplifier IC enable pin, low level enable |
| IO17 | Audio I2S bus master clock signal | |
| IO18 | Audio I2S bus bit clock signal | |
| IO16 | Audio I2S bus bit output data signal | |
| IO21 | Audio I2S bus left and right channel selection signal. High level: right channel; low level: left channel | |
| IO15 | I2S bus bit input data signal | |
| IO38 | Audio codec IC's I2C bus data signal (share with capacitive touch screen and extended I2C) | |
| IO39 | Audio codec's I2C bus clock signal (share with capacitive touch screen and extended I2C) | |
| Button | IO0 | Download mode selection button (hold this button to power up, then release enter download mode) |
| EN | ESP32-S3 reset button, low level reset (share with LCD screen reset) | |
| Serial por | RXD0(IO43) | ESP32-S3 serial port 0 receive signal interface (if the serial port communication function is not used, it can be used as a IO port) |
| TXD0(IO44) | ESP32-S3 serial port 0 receive signal interface (if the serial port communication function is not used, it can be used as a general port) | |
| Battery | IO8 | Battery voltage ADC value acquisition input signal |
| Expansion pin | IO45 | ports that can be used to connect peripherals |
| IO46 | ports that can be used to connect peripherals | |
| GND | GND | |
| VCC | 3.3V | |
| I2C peripheral interface | IO38 | Expansion interface I2C bus data signal (shared with capacitive touch screen and audio codec IC, can be used a general IO when touch and audio functions are not used, otherwise it can only be used as an I2C interface) |
| IO39 | Expansion interface I2C bus clock signal ( with capacitive touch screen and audio codec IC, can be used as a general IO when touch and audio functions are not used, otherwise it can only be used as an I2C interface) |
Quick usage guide
3.5inch_ESP32-S3_Quick_Start_Manual
Data pack download
3.5-inch ESP32-S3-ST77922 Driver Display Module Data Package (Extract Code: an79)
Product documentation
Specifications
Product Specifications
3.5inch_ESP32-S3_Specification
LCD Specifications
User manual
3.5inch_IPS_ESP32-S3_User_Manual
Size Drawing
Schematic
3.5inch_ESP32-S3_Display_Hardware schematic diagram
IO Resource Allocation Table
ESP32-S3-I/O resource allocation table
Reference Materials
Development environment setup
ESP32 Arduino IDE Development environment setup
ESP32 MicroPython Development environment setup
ESP32 ESP-IDF Development environment setup
ESP-IDF LVGL porting construction for ESP32
Tool Software
Flash_Download_Tool(Official website download)
Flash_Download_Tool