More languages
More actions
Product image
Product introduction
- Using ESP32-S3 chip, convenient development, and sufficient development resources.
- 3.5-inch color screen with a resolution of 320*480, supporting up to RGB888, offering a rich display colors.
- Rich interfaces, convenient to connect various peripherals (IIC, UART, etc.)
- Support external speakers, built-in microphone, can play and receive audio
- Equipped with RGB three-color indicator lights, the status indication is rich.
- Integrated display and touch, with built-in capacitive touch screen, convenient for human-machine interaction.
- Standard TYPE-C interface, convenient for program download and power supply
- Built-in micro TF card slot, convenient for storage expansion
- Support external lithium battery, lightweight and portable
- Built-in battery charging management circuit ensures safe battery charging and discharging.
- Provide a wealth of example programs for easy learning.
- Provide underlying technical support for driving, and update WIKI materials online.
- The module aging test can reach military-grade standards with multiple detections, supporting long-term stable operation.
- Support for Xiaozhi AI voice chat;
Product parameters
ESP32 main control parameters
| Name | parameter |
|---|---|
| Module | ESP32-S3 |
| CPU | Xtensa LX7 32-bit dual-core processor |
| Clock frequency | 240MHz(MAX) |
| Storage | 384 KB ROM + 512KB SRAM
+16 KB RTC SRAM + 8M OPI PSRAM + 16M QSPI Flash (N16R8) |
| WIFI | 2.4GHz、802.11b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth V5.0 BR/EDR and Bluetooth LE standard |
| Working voltage | 3.0~3.6(V) |
Display touch integrated LCD screen parameters
| Name | Parameters |
|---|---|
| Screen size | 3.5 inch |
| Screen type | IPS TFT |
| Screen resolution | 320xRGBx480(pixels) |
| Effective display area | 48.96(W)x73.44(H) |
| Number of colors | MAX:16M(RGB888)
TYP:65K(RGB565 |
| Driver IC | ST77922 |
| Display interface | QSPI(Received on ESP32-S3) |
| 像素尺寸 | 0.153(H)x0.153(mm) |
| Viewing angle | ALL 0’CLOCK |
| Back brightness (typical value) | 280 cd/m2 |
| Backlight lamp type | White LED*6 |
| Effective touch area | 54.50(W)x83.00(H)(mm) |
| Touch screen type | Capacitive touch screen |
| resolution | 240x320(pixels) |
| Visible window size | 49.96±0.15(W)x74.44±0.15(H)(mm) |
| Communication interface | IIC |
| Operating temperature | -30~80(℃) |
| Storage temperature | -30~80(℃) |
Size Parameters
| Name | Parameters |
|---|---|
| LCD screen size | 50.00±0.2(W)x69.20±0.2(H)x2.3±0.1(D)(mm) |
| TOUCH screen size | 50.00±0.2(W)x69.20±0.2(H)x1.20 (D) ±0.1(D)(mm) |
| Module size | 50.00(W)x86.00(H)x10.60(D)(mm) |
Battery charging parameters
| Name | Parameters |
|---|---|
| Charging voltage | Range: 4.2~6.5
Typical value: 5.0 |
| Charging current | Maximum value: 500mA
Module actual: 290mA |
| Charging saturation voltage | 4.24V |
| Charging temperature | Module actual maximum value: 62℃ |
| Charging battery specifications | 3.7V lithium polymer battery |
Electrical Parameters
| Name | Parameters |
|---|---|
| Working voltage | 5.0V |
| Backlight current | 79mA |
| Backlight brightness (actual value) | 300cd/m2 |
| Total current | ESP32复位:0
只有显示屏工作:140mA 显示屏、喇叭、电池充电都工作: |
| Supported speaker power (max) | 0.7(只有显示屏工作)
2.8(显示屏,喇叭,电池充电都工作) |
Basic Parameters
| Name | Parameters |
|---|---|
| SKU | The product comes with a speaker:ES3C35P
Product does not come with a speaker:ES3C35P-NS |
| 供电接口 | USB(Type-C) |
| 重量(包含包装) |
PRODUCT INTERFACE
Interface Function Description
| Interface name | Function Description |
|---|---|
| ESP32-S3 | Main control of the display module, working together with the peripheral circuit, is used to control on-board peripherals and external peripherals. |
| MicroSD card slot | Insert a SD card to expand storage space, such as storing large data content such as font libraries, images, audio files, etc. |
| RGB tricolor light | Contains LEDs of three colors: red, green, blue. It has a built-in control IC and only needs one IO port to control. It can be used for LED testing and status indication. |
| Serial port | 1.25mm4P socket. It can be used for serial port debugging, downloading, and communication. An external USB to serial port module is required. |
| Battery interface | 1.25mm 2P socket. Used to connect to a 3.7V polymer lithium battery, charge the battery through the battery management circuit, and can also be used for battery power supply. Note the positive and negative terminals of the interface. |
| BOOT button | Used to enter the download mode or key test. Press and this key to power up, then release to enter the download mode, or after powering up, press and hold this key, then press the RESET key, release the RES key and then release this key, you can also enter the download mode. When you don't need to enter the download mode, this key can be used as a normal key |
| TYPE-C interface | It is used for module power supply and program download, debugging. This interface is connected to the internal USB bus of ESP32-S3, which can generate a USB serial port. Note: win10 and above systems support USB virtual serial port function. If you use this interface on other versions of the system, you need to solve the problem USB virtual serial port not working by yourself. |
| RESET button | For ESP32-S3 main control and LCD reset, press to reset low level. |
| Expansion pin | 1.25mm 4P socket. Two pins are GPIO45, GPIO46. It can be used to connect other peripherals. |
| Loudspeaker interface | 1.25mm P socket. Used to connect the speaker to play audio. Used to connect the speaker to play audio (maximum support 1.5W (8Ω) or 2W4Ω) speaker). |
| I2C peripheral interface | Downward-facing MEMS silicon microphone. Used to capture external sound. Can be used for those projects that require audio input function. |
ESP32引脚分配
| Device | ESP32-S3 pin | pin allocation |
|---|---|---|
| LCD | IO10 | LCD screen chip select control signal, low level active |
| IO12 | LCD QSPI bus clock signal | |
| IO11 | 液晶屏QSPI数据总线D0 | |
| IO13 | 液晶屏QSPI数据总线D1 | |
| IO14 | 液晶屏QSPI数据总线D2 | |
| IO9 | 液晶屏QSPI数据总线D3 | |
| EN | 液晶屏复位控制信号,低电平复位(和ESP32-32E主控共用复位引脚) | |
| IO41 | 液晶屏背光控制信号(高电平点亮背光,低电平关闭背光) | |
| 电容触摸屏 | IO38 | 电容触摸屏I2C总线数据信号 |
| IO39 | 电容触摸屏I2C总线时钟信号 | |
| IO48 | 电容触摸屏复位控制信号,低电平复位 | |
| IO47 | 电容触摸屏中断输入信号,发生触摸事件时,输入低电平 | |
| RGB三色灯 | IO40 | 单线RGB三色LED灯,可以根据不同信号分别控制内部的红绿蓝三种灯珠 |
| MicroSD 卡 | IO5 | SD卡SDIO总线时钟信号 |
| IO4 | SD卡SDIO总线命令信号 | |
| IO6/7/2/3 | SD卡SDIO总线数据信号(DATA0~DATA3四根数据线) | |
| 音频 | IO1 | 音频使能信号,低电平使能,高电平禁止 |
| IO17 | 音频I2S总线主时钟信号 | |
| IO18 | 音频I2S总线位时钟信号 | |
| IO16 | 音频I2S总线位输出数据信号 | |
| IO21 | 音频I2S总线左右声道选择信号。高电平:右声道;低电平:左声道 | |
| IO15 | 音频I2S总线位输入数据信号 | |
| IO38 | 音频编解码IC的I2C总线数据信号(和电容触摸屏以及扩展I2C共用) | |
| IO39 | 音频编解码IC的I2C总线时钟信号(和电容触摸屏以及扩展I2C共用) | |
| 按键 | IO0 | 下载模式选择按键(按住该按键上电,然后松开就会进入下载模式) |
| EN | ESP32-S3复位按键,低电平复位(和液晶屏复位共用) | |
| 串口 | RXD0(IO43) | ESP32-S3串口接收信号(如果不使用串口,可做普通IO使用) |
| TXD0(IO44) | ESP32-S3串口发送信号(如果不使用串口,可做普通IO使用) | |
| 电池 | IO8 | 电池电压ADC值获取信号(输入) |
| 拓展接口 | IO45 | 可做普通IO使用 |
| IO46 | 可做普通IO使用 | |
| GND | 接地 | |
| VCC | 3.3V供电 | |
| IIC外设扩展接口 | IO38 | I2C总线数据信号 |
| IO39 | I2C总线时钟信号 |
快速使用说明
资料包下载
2.8寸ESP32-S3-ILI9341驱动显示模块资料包(提取码:yvne)
产品文档
规格书
产品规格书
液晶屏规格书
用户手册
尺寸图
3D图
原理图
IO资源分配表
封装库
2.8inch_IPS_ESP32-S3_Display_AD封装库