More languages
More actions
| Line 117: | Line 117: | ||
==== Assembly of Raspberry Pi motherboard ==== | ==== Assembly of Raspberry Pi motherboard ==== | ||
[[file:10.1G-3.png| | [[file:10.1G-3.png|395px]] | ||
==== Raspberry Pi software settings ==== | ==== Raspberry Pi software settings ==== | ||
Revision as of 23:30, 1 April 2026
Product Pictures
Product Feature
- Raspberry Pi Exclusive - Simple Connection
- We provide matching adapters and brackets, enabling the Raspberry Pi to be installed closely side-by-side with the screen. The integrated design is simple and elegant, far surpassing the clutter of traditional separate connections.
- Long-shaped IPS hard screen, providing more efficient viewing experience
- It features a 10.1-inch long-barrel-shaped IPS screen, which is naturally suitable for vertically displaying codes, browsing long web pages, monitoring data, or serving as a secondary timeline for video editing, thus saving valuable desktop depth space.
- USB no-drives 5-point touch screen
- Capacitive touch technology supports up to 5-point touch. It can be directly plugged in and used on mainstream systems such as Windows, Raspberry Pi OS, and Ubuntu, without the need for additional drivers. The interaction experience is direct and efficient.
- Extremely compatible, one screen with multiple functions
- Not only is it the best companion for Raspberry Pi, but it is also an ideal secondary screen for PCs. It also supports game consoles such as Switch and Xbox. One screen covers various scenarios including development, office work, and entertainment.
- The interface is simple and the operation is convenient.
- Just one HDMI cable is needed to transmit the picture, and one USB cable is used for power supply and to enable touch control. The body is equipped with physical menu buttons, allowing for easy adjustment of display parameters such as brightness and contrast.
Product Description
Product Parameter
| SKU | MPI1010 |
| Panel Type | IPS |
| Panel Size | 10.1 inch |
| Resolution | 1520 x 720 |
| display area | 232.848 x 108.864 mm |
| Backlight brightness | 280cd/m² |
| Backlight adjustment | Press the buttons to adjust |
| Touchscreen type | capacitive touch screen |
| Touch IC | GT9110 |
| Power | TYPE-C(5V) |
| Total Power | 3.45W |
| Video input interface | HDMI |
| Outline Size | 260.14*130.13*(16.93±0.2) |
| Weight | (g) |
Key and Interface Function Description
| Buttons and interfaces | explain |
| ① Menu | Display OSD settings menu / Select key |
| ② Left/UP | Move selection when setting menu |
| ③ Right/Down | Direction key -> (Backlight quick adjustment key) |
| ④ Return | When setting the display menu, go back to the previous level. |
| ⑤ Power | Turn on or off the LCD display to reduce power consumption |
| ⑥ HDMI | For HDMI high-definition video input, use a adapter to connect to the Raspberry Pi |
| ⑦ HDMI | For HDMI high-definition video input, connect the main device using an HDMI cable. |
| ⑧ Type C(Touch) | For touch and power supply (5V) |
| ⑨ Type C(Power) | Power supply (5V) |
| ⑩ Hole × 4 | Used for fixing acrylic sheets |
| ⑪ Micro USB(Touch) | Connect the Raspberry Pi using a adapter for touch functionality. |
| ⑫ Hole × 4 | Used for fixing the Raspberry Pi |
product size
How to use on Raspberry Pi
Assembly of Raspberry Pi motherboard
Raspberry Pi software settings
Step 1: Download the latest official website image
- 1)Download the official Raspbian image
- Download URL:https://www.raspberrypi.org/downloads/raspbian/
- username:pi password:raspberry
- 2)Download the official Ubuntu Mate image
- Download URL:https://ubuntu-mate.org/download/
- The username and password can be set by yourself after the computer is turned on.
- 3)Download the official Kail image
- Download URL:https://www.offensive-security.com/kali-linux-arm-images/
- username:kali password:kali
- 4)Download the official Retropie image
- Download URL:https://retropie.org.uk/download/
- username:pi password:raspberry
Step 2: Burn the official website image
- 1)Download and install the tool software (if it has already been installed, this step can be skipped)
- SD card formatting software SDFormatter download website:
- https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/
- Download website for the mirror burning software Win32DiskImager:
- https://sourceforge.net/projects/win32diskimager/
- 2)Format the SD card
- Insert the SD card into the card reader -> Insert the card reader into the computer -> Open the SDFormatter software -> Select the SD card -> Choose "Quick format" (Generally, choose the quick formatting option. For other options, select them according to your needs.) -> Click the "Format" button -> Select "Yes" -> After formatting is completed, click "OK".
- 3)Burn the image
- Open the Win32DiskImager software -> Select the image file to be burned (xxx.img) -> Select the SD card -> Click the "write" button -> Select "Yes" -> Wait for the burning process to complete (the entire process will take approximately 10 minutes)
Step 3, Insert the SD card
- After completing all the above steps, an SD card will pop up on the computer, and then it should be inserted into the SD card slot on the back of the Raspberry Pi.
Step 4, Run the system
- Connect the HDMI interface and TOUCH interface of the display screen to the Raspberry Pi, and turn on the Raspberry Pi power supply. Then it will be able to display and touch normally.
For computer HDMI display
This product can be used as an HDMI touch display for Windows computers.
Just connect the HDMI interface and the TOUCH interface of this product to the corresponding interfaces of your computer, and you can directly display and touch.
common problem
- Common Questions about Raspberry Pi
- How to use dual-screen display on Raspberry Pi 4
- 树莓派官方64位系统2021-05-07-raspios-buster-arm64.img无法设置分辨率
Resource Download
Document
- 10.1inch-HDMI-Display-(G)-Specification-Book.pdf
- 10.1inch-HDMI-Display-(G)-Size-Chart.pdf
- How to Calibrate Capacitive Touch Screen - V1.0
- How to install the virtual keyboard(CN)
- Raspberry Pi Beginner Tutorial (Download, Formatting, Burning, SSH, PuTTY) - V1.0
- How to set up dual-screen display in a computer using the HDMI module