More languages
More actions
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 113: | Line 113: | ||
| align="center" |'''Communication interface''' | | align="center" |'''Communication interface''' | ||
| align="center" |IIC | | align="center" |IIC | ||
|- | |- | ||
| align="center" |'''Operating temperature''' | | align="center" |'''Operating temperature''' | ||
Revision as of 10:07, 4 February 2026
Product image
Product introduction
- Using ESP32-S3 chip, convenient development, and sufficient development resources.
- 3.5-inch color screen with a resolution of 320*480, supporting up to RGB888, offering a rich display colors.
- Rich interfaces, convenient to connect various peripherals (IIC, UART, etc.)
- Support external speakers, built-in microphone, can play and receive audio
- Equipped with RGB three-color indicator lights, the status indication is rich.
- Integrated display and touch, with built-in capacitive touch screen, convenient for human-machine interaction.
- Standard TYPE-C interface, convenient for program download and power supply
- Built-in micro TF card slot, convenient for storage expansion
- Support external lithium battery, lightweight and portable
- Built-in battery charging management circuit ensures safe battery charging and discharging.
- Provide a wealth of example programs for easy learning.
- Provide underlying technical support for driving, and update WIKI materials online.
- The module aging test can reach military-grade standards with multiple detections, supporting long-term stable operation.
- Support for Xiaozhi AI voice chat;
Product parameters
ESP32 main control parameters
| Name | parameter |
|---|---|
| Module | ESP32-S3 |
| CPU | Xtensa LX7 32-bit dual-core processor |
| Clock frequency | 240MHz(MAX) |
| Storage | 384 KB ROM + 512KB SRAM
+16 KB RTC SRAM + 8M OPI PSRAM + 16M QSPI Flash (N16R8) |
| WIFI | 2.4GHz、802.11b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth V5.0 BR/EDR and Bluetooth LE standard |
| Working voltage | 3.0~3.6(V) |
显示触摸一体式液晶屏参数
| Name | Parameters |
|---|---|
| Screen size | 3.5 inch |
| Screen type | IPS TFT |
| Screen resolution | 320xRGBx480(pixels) |
| Effective display area | 48.96(W)x73.44(H) |
| Number of colors | MAX:16M(RGB888)
TYP:65K(RGB565 |
| Driver IC | ST77922 |
| Display interface | QSPI(Received on ESP32-S3) |
| 像素尺寸 | 0.153(H)x0.153(mm) |
| Viewing angle | ALL 0’CLOCK |
| Back brightness (typical value) | 280 cd/m2 |
| Backlight lamp type | White LED*6 |
| Effective touch area | 54.50(W)x83.00(H)(mm) |
| Touch screen type | Capacitive touch screen |
| resolution | 240x320(pixels) |
| Visible window size | 49.96±0.15(W)x74.44±0.15(H)(mm) |
| Communication interface | IIC |
| Operating temperature | -30~80(℃) |
| Storage temperature | -30~80(℃) |
尺寸参数
| 名称 | 参数 |
|---|---|
| 液晶屏外形尺寸 | 50.00±0.2(W)x69.20±0.2(H)x2.3±0.1(D)(不包含排线和背胶) |
| 触摸屏外形尺寸 | 50.00±0.2(W)x69.20±0.2(H)x1.20 (D) ±0.1(D)(不包含排线和背胶) |
| 模块外形尺寸 | 有触摸屏:50.00(W)x86.00(H)x10.60(D) |
电池充电参数
| 名称 | 参数 |
|---|---|
| 充电电压 | 范围:4.2~6.5(V)
典型值:5V |
| 充电电流 | 最大值:500mA
模块实际值:290mA |
| 充电饱和电压 | 4.24V |
| 充电温度 | 模块实际最大值:62℃ |
| 充电电池规格 | 3.7V聚合锂电池 |
电气参数
| 名称 | 参数 |
|---|---|
| 工作电压 | 5.0V |
| 背光电流 | 79mA |
| 背光亮度(实际值) | 300cd/m2 |
| 总电流 | ESP32复位:0
只有显示屏工作:140mA 显示屏、喇叭、电池充电都工作: |
| 功耗 | 0.7(只有显示屏工作)
2.8(显示屏,喇叭,电池充电都工作) |
基本参数
| 名称 | 参数 |
|---|---|
| SKU | 带喇叭:ES3C35P
无喇叭:ES3C35P-NS |
| 供电接口 | USB(Type-C) |
| 重量(包含包装) |
接口定义
接口功能说明
| 接口 | 功能说明 |
|---|---|
| ESP32-S3 | 显示模块主控,控制板载外设和外接外设。 |
| MicroSD卡槽 | 插入Micro SD卡,用来扩展存储空间,例如存放字库、图片、音频文件等大数据内容。 |
| RGB三色灯 | 包含红、绿、蓝三种颜色的LED灯,只需一个IO控制,用来指示状态。 |
| 串口 | 1.25mm 4P座子。可用于串口调试、下载以及通信。需外接USB转串口模块。 |
| 电池接口 | 1.25mm 2P座子,用于接入3.7V聚合锂电池,
通过电池充电管理电路对电池进行充电,也可用于电池供电。 注意接口正、负极。 |
| BOOT按键 | 用于进入下载模式或者按键测试。
按住此按键上电,然后松开可进入下载模式, 或者上电后,按住此按键,再按RESET键, 松开RESET键后,再松开此按键,也可以进下载模式。 不需要进入下载模式时,此按键可做普通按键使用。 |
| TYPE-C接口 | 用于模块供电和下载程序。此接口使用USB直连(无需按BOOT键)。 |
| RESET按键 | 用于ESP32主控以及LCD复位,按下后电平复位。 |
| 扩展输入引脚 | 1.25mm 4P座子。引出GPIO45/46引脚 |
| 喇叭接口 | 1.25mm 2P座子。用于接入喇叭播放音频。 |
| IIC外设接口 | 1.25mm 4P座子。用于外接IIC通信设备,此IIC接口和电容触摸屏共用。可做普通IO使用。 |
ESP32引脚分配
| 板载设备 | ESP32连接引脚 | 板载设备引脚说明 |
|---|---|---|
| 液晶屏 | IO10 | 液晶屏片选控制信号,低电平有效 |
| IO12 | 液晶屏QSPI总线时钟信号 | |
| IO12 | 液晶屏SPI总线时钟信号 | |
| IO11 | 液晶屏QSPI数据总线D0 | |
| IO13 | 液晶屏QSPI数据总线D1 | |
| IO14 | 液晶屏QSPI数据总线D2 | |
| IO9 | 液晶屏QSPI数据总线D3 | |
| EN | 液晶屏复位控制信号,低电平复位(和ESP32-32E主控共用复位引脚) | |
| IO41 | 液晶屏背光控制信号(高电平点亮背光,低电平关闭背光) | |
| 电容触摸屏 | IO38 | 电容触摸屏I2C总线数据信号 |
| IO39 | 电容触摸屏I2C总线时钟信号 | |
| IO48 | 电容触摸屏复位控制信号,低电平复位 | |
| IO47 | 电容触摸屏中断输入信号,发生触摸事件时,输入低电平 | |
| RGB三色灯 | IO40 | 单线RGB三色LED灯,可以根据不同信号分别控制内部的红绿蓝三种灯珠 |
| MicroSD 卡 | IO5 | SD卡SDIO总线时钟信号 |
| IO4 | SD卡SDIO总线命令信号 | |
| IO6/7/2/3 | SD卡SDIO总线数据信号(DATA0~DATA3四根数据线) | |
| 音频 | IO1 | 音频使能信号,低电平使能,高电平禁止 |
| IO17 | 音频I2S总线主时钟信号 | |
| IO18 | 音频I2S总线位时钟信号 | |
| IO16 | 音频I2S总线位输出数据信号 | |
| IO21 | 音频I2S总线左右声道选择信号。高电平:右声道;低电平:左声道 | |
| IO15 | 音频I2S总线位输入数据信号 | |
| IO38 | 音频编解码IC的I2C总线数据信号(和电容触摸屏以及扩展I2C共用) | |
| IO39 | 音频编解码IC的I2C总线时钟信号(和电容触摸屏以及扩展I2C共用) | |
| 按键 | IO0 | 下载模式选择按键(按住该按键上电,然后松开就会进入下载模式) |
| EN | ESP32-S3复位按键,低电平复位(和液晶屏复位共用) | |
| 串口 | RXD0(IO43) | ESP32-S3串口接收信号(如果不使用串口,可做普通IO使用) |
| TXD0(IO44) | ESP32-S3串口发送信号(如果不使用串口,可做普通IO使用) | |
| 电池 | IO8 | 电池电压ADC值获取信号(输入) |
| 拓展接口 | IO45 | 可做普通IO使用 |
| IO46 | 可做普通IO使用 | |
| GND | 接地 | |
| VCC | 3.3V供电 | |
| IIC外设扩展接口 | IO38 | I2C总线数据信号 |
| IO39 | I2C总线时钟信号 |
快速使用说明
资料包下载
2.8寸ESP32-S3-ILI9341驱动显示模块资料包(提取码:yvne)
产品文档
规格书
产品规格书
液晶屏规格书
用户手册
尺寸图
3D图
原理图
IO资源分配表
封装库
2.8inch_IPS_ESP32-S3_Display_AD封装库